Купа на Централна Америка

Турнирът "Купа на Централна Америка" е международно футболно събитие, което се провежда на всеки две години и е отворено за мъжки национални отбори, свързани с футболната конфедерация на Централна Америка (UNCAF). Турнирът е създаден през 1991 г. и първоначално се е провеждал на всяка година, но от 2009 г. се провежда на всеки две години. Турнирът се е превърнал в квалификационно събитие за Златната купа на КОНКАКАФ, като победителят и финалистът получават автоматична квалификация за турнира.

Форматът на турнира се е променял с течение на времето, но обикновено включва групова фаза, където отборите са разделени в групи и играят един срещу друг, а след това финална фаза, където най-добрите отбори се състезават за титлата. Турнирът през 2023 г. включва седем отбора, които са разделени в две групи по три и четири отбора. Победителите от всяка група, както и второто място от групата с четири отбора, се класират за финалната фаза, която се състои от полуфинали и финал.

Турнирът "Купа на Централна Америка" е оказал голямо влияние върху развитието на футбола в Централна Америка и е дал възможност на отбора в региона да се състезават помежду си на най-високо ниво. Турнирът също така е служил като платформа за млади таланти да се проявят и е помогнал за откриването на някои от най-добрите играчи от региона.