The Super 8 Asia

Турнирът „Super 8 Asia“ е баскетболно състезание, което се провежда ежегодно в Азия. В него участват осем от най-добрите отбора от различни страни в Азия. Турнирът е създаден през 2017 г. и оттогава се превръща в едно от най-престижните баскетболни събития в региона.

Турнирът се играе в различни градове в Азия, като домакин на първото издание е бил град Куала Лумпур, Малайзия. Форматът на турнира е едностранен елиминационен турнир, като победителите от четвъртфиналите се класират за полуфиналите, а победителите от полуфиналите се класират за финала.

Участващите отбори в турнира „Super 8 Asia“ са избрани въз основа на тяхното класиране в Азиатската баскетболна федерация (FIBA Asia). Осемте отбора са разделени в две групи от по четири отбора, като всяка група играе помежду си едностранен кръг. Двамата най-добри отбора от всяка група се класират за четвъртфиналите.

Турнирът „Super 8 Asia“ е важна възможност за най-добрите баскетболни отбори в Азия да се състезават на високо ниво и да спечелят престижна титла. Турнирът е и възможност за млади баскетболисти да спечелят ценен опит и да се развият като играчи.