Шампионската лига на УЕФА (на английски: UEFA Champions League), е най-важният европейски клубен футболен турнир. До сезон 1992/93 носи името Купа на европейските шампиони (КЕШ, на английски: European Champions' Cup, ECC). Той се смята за един от най-престижните трофеи в световния клубен футбол. Провежда се всяка година от УЕФА. Женските футболни отбори имат отделна Шампионска лига на УЕФА за жени.

Титлата „европейски шампион“ е притежавана от 22 различни клуба. От тях 12 отбора са я печелили повече от веднъж, от които 6 – повече от 3 пъти. Завинаги са печелили купата Реал (Мадрид), Аякс (Амстердам), Байерн (Мюнхен), Милан, Ливърпул и Барселона. Най-много титли има отборът на Реал (Мадрид), който е печелил купата 14 пъти.

**Шампионска Лига - Квалификации**

Ежегодният футболен турнир, който определя най-добрите отбори в Европа. Турнирът се провежда под егидата на УЕФА и е едно от най-престижните състезания в световния футбол.

Квалификациите за Шампионска лига започват с предварителен кръг, в който участват отборите от най-ниско класираните асоциации в УЕФА. Победителите от предварителния кръг се класират за първи квалификационен кръг, където се присъединяват към още отбори.

През всеки кръг от квалификациите отборите играят плейофи на два мача, като общият резултат определя победителя. Победителите от последния квалификационен кръг се класират за груповата фаза на Шампионска лига.

Шампионска лига е турнир на най-високо ниво, който събира най-добрите отбори от цяла Европа. Квалификациите за Шампионска лига са вълнуващ път, изпълнен с драма, напрежение и високо спортно майсторство.