Argentina Campeonato Provincial U19

**Аржентински провинциален баскетболен турнир за младежи до 19 години**

Аржентинският провинциален баскетболен турнир за младежи до 19 години е годишно баскетболно състезание за младежи до 19 години в Аржентина. Турнирът се организира от Аржентинската баскетболна конфедерация (CABB) и се провежда в различни градове в страната.

Турнирът е създаден през 1995 г. и в него участват отбори от всички 23 провинции на Аржентина. Отборите са разделени в регионални групи и играят в кръгов формат, за да определят победителя във всяка група. Победителите от всяка група се класират за финалния кръг, където играят за шампионската титла.

Турнирът служи като платформа за млади баскетболисти да демонстрират таланта си и да се състезават за място в националния отбор на Аржентина за младежи до 19 години. Много от най-добрите баскетболисти в Аржентина са участвали в турнира, включително Ману Джинобили, Луис Скола и Пабло Приджиони.

Аржентинският провинциален баскетболен турнир за младежи до 19 години е важно събитие в аржентинския баскетболен календар и се смята за един от най-добрите младежки баскетболни турнири в света.