Лига Евразия

Лига Евразия е годишен европейски професионален баскетболен турнир за мъже, включващ клубове от Източна и Централна Европа. Турнирът е създаден през 2000 г. под името "Купа Спартак" от баскетболния клуб Спартак (Санкт Петербург) и първоначално включваше само клубове от Русия, Беларус и Украйна.

С течение на времето Лига Евразия постепенно се разширява и привлича клубове от други страни от Източна и Централна Европа, като Латвия, Литва, Полша, Румъния и др. През 2004 г. турнирът приема настоящото си име "Лига Евразия".

Лига Евразия се провежда по системата на елиминационен турнир с два етапа: първи квалификационен кръг и финален турнир. В първия квалификационен кръг отборите се разпределят в няколко групи и играят по схема всеки срещу всеки. Победителите от групите се класират за финалния турнир.

Финалният турнир се играе в един град и включва най-добрите отбори от първия квалификационен кръг. Отборите се разпределят в две групи, като първите два отбора от всяка група се класират за плейофите. Плейофите се провеждат по схема с директна елиминация, като победителят от финалния мач става шампион на Лига Евразия.

Награден фонд на Лига Евразия е 100 000 щатски долара (за сезон 2022/23). Победителят получава 50 000 щатски долара, подгласникът - 25 000 щатски долара, а третото и четвъртото място - по 10 000 щатски долара.

Лига Евразия е придобила престиж като висококонкурентен баскетболен турнир, който дава възможност на клубовете от Източна и Централна Европа да се съревновават на европейско ниво и да се борят за ценни награди. Турнирът е популярен сред феновете на баскетбола в региона и привлича значителен медиен интерес.