Turkey University Championship

**Турски университетски шампионат**

Турският университетски шампионат е ежегоден футболен турнир, провеждан между университетските отбори в Турция. Турнирът е основан през 1967 г. и е един от най-престижните състезания в турския университетски спорт.

**Формат**

Турнирът се провежда в два етапа:

* **Групова фаза:** Отборите са разделени в групи от по 4 или 5 отбора. Всяка група играе по един мач помежду си, като първите два отбора от всяка група се класират за елиминационната фаза.
* **Елиминационна фаза:** Класиралите се отбори се състезават в директни елиминации, като победителите продължават напред, докато не се определи шампионът.

**Награди**

Победителят в турнира получава Купата на Турския университетски шампионат. Индивидуални награди се присъждат и на най-добрия играч, най-добрия голмайстор и най-добрия вратар на турнира.

**Значение**

Турският университетски шампионат е важна платформа за откриване на млади таланти и насърчаване на развитието на футбола в турските университети. Турнирът също така играе роля за изграждането на дух на състезателност и екипна работа сред студентите.