Катар - Купа на Емира

Това е годишен баскетболен турнир, който се провежда в Катар. Това е най-важното баскетболно състезание в страната и победителите се класират за Купата на шампионите на ФИБА Азия.

Турнирът е създаден през 1995 г. и първоначално е бил известен като Катарска лига. През 2008 г. е преименуван на Купа на емира. Турнирът се провежда в различни зали в цял Катар, като най-често използваните са спортната зала Али бин Хамад Ал Атия и спортната зала Ал Гарафа.

В турнира участват най-добрите баскетболни отбори в Катар. Форматът на турнира варира през годините, но обикновено включва групова фаза, последвана от плейофи.

Купа на емира е престижно събитие и победителите получават трофей и голяма парична награда. Турнирът също така е възможност за играчите да получат признание и да привлекат вниманието на клубове от цял свят.