Гана - Супер Купа

Описание на футболния турнир "Гана - Купа на Суперлигата"

Футболната Купа на Суперлигата се провежда в Гана и е един от най-престижните клубни турнири в страната. Създаден е през 1993 г. и се провежда ежегодно, като участват 16 отбора от Ганайската Висша лига. Крайният победител печели трофей и квалификация за Африканската конфедерация на футбола (CAF) Конфедерация Купата.

Форматът на турнира е елиминационен. В първия кръг 8 отбора с най-нисък ранг от Ганайската Висша лига се изправят един срещу друг. Победителите се присъединяват към останалите 8 отбора в осминафиналите. Четвъртфиналите, полуфиналите и финалът се провеждат на неутрални терени.

Купата на Суперлигата е била спечелена от някои от най-големите клубове в Гана, включително "Хартс ъф Оук", "Асанте Котоко", "Камаши Елмине" и "Адуана Старс". Състезанието е ожесточено и винаги доставя много вълнение и драма за феновете на ганайския футбол.

Ето някои от забележителните победители в Купата на Суперлигата в миналото:

• "Хартс ъф Оук" (10 титли)
• "Асанте Котоко" (9 титли)
• "Камаши Елмине" (5 титли)
• "Адуана Старс" (2 титли)

Купата на Суперлигата е важно събитие в ганайския футболен календар и привлича голям интерес от страна на феновете и медиите. Това е възможност за клубовете да спечелят трофей и да се класират за континентално състезание, което го прави един от най-оспорваните и вълнуващи турнири в Гана.