Wikipedia - Копа Чиле

Копа Чиле, официално известен като Кампеонато Копа Чиле MTS (на испански: Copa Chile, Campeonato Copa Chile MTS), е турнирът по футбол за Купата на Чили, провеждан с известни прекъсвания от 1958 г., организиран от АНФП. Форматът на турнира е различен през годините и в него участват само професионалните отбори от Примера Дивисион и Примера Б (общо 32), но в някои издания са участвали и отбори от трета и четвърта дивизия, шампионите на регионалните аматьорски първенства и специално поканени аматьорски отбори или само отбори от Примера Дивисион. Носителят на трофея се класира за Копа Либертадорес и Суперкопа де Чиле, а финалистът - за Копа Судамерикана. В историята има общо 14 различни носители на Купата, като с най-много отличия е Коло Коло – 10.

**Купа на Чили**

Купата на Чили е футболен турнир на директна елиминация, организиран от Футболната федерация на Чили. Надпреварата е създадена през 1958 г. и с течение на времето е претърпяла няколко промени в своя формат.

Купата на Чили е отворена за всички професионални футболни клубове в Чили. Турнирът се провежда всяка година и обикновено започва през май или юни. Финалът се играе на неутрален терен, като стадион „Насионал“ в Сантяго е най-честото място за провеждането му.

Победителят в Купата на Чили получава място в груповата фаза на Копа Судамерикана, втория по значимо футболен турнир в Южна Америка. Ако победителят вече се е класирал за Копа Либертадорес, първия по значимо футболен турнир в Южна Америка, мястото в Копа Судамерикана отива на финалиста.

Купата на Чили е престижен турнир, който дава шанс на отборите от по-ниските дивизии да се състезават с най-добрите отбори в Чили. Това също е чудесен начин да се даде опит на по-млади играчи и да се развият бъдещи таланти.

**История**

Купата на Чили е създадена през 1958 г., с първия официален турнир, проведен през 1959 г. Първият победител е Коло-Коло. Купата на Чили първоначално е била турнир на директна елиминация с 16 отбора, но форматът е променен няколко пъти през годините.

През 1990-те години Купата на Чили е разширена до 32 отбора, а през 2000 г. е въведена групова фаза. През 2009 г. форматът отново е променен, като броят на отборите е намален до 16, а груповата фаза е премахната.

Купата на Чили е доминирана от няколко отбора, като Коло-Коло, Универсидад де Чиле и Универсидад Католика са най-успешните. Коло-Коло има рекордните 11 титли, следван от Универсидад де Чиле с 5 титли и Универсидад Католика с 4 титли.

**Формат**

Текущият формат на Купата на Чили е турнир на директна елиминация с 16 отбора. Турнирът започва с предварителен кръг, в който осем отбора от по-ниските дивизии се състезават за четири места в основния кръг.

Основният кръг се състои от дванайсет отбора от първа дивизия и четири квалифицирали се отбора от предварителния кръг. Отборите са разпределени в четири групи по три, като победителите от всяка група се класират за полуфиналите.

Полуфиналите и финалът се играят на неутрален терен. Победителят в Купата на Чили получава място в груповата фаза на Копа Судамерикана.