Fixtures

DateRДомакин vs Гост-
05/26 19:00 1 Порто vs Спортинг View

Купа на Португалия (на португалски Taça de Portugal) е футболен турнир в Португалия за определяне на носителя на националната купа на страната. Победителят получава право да играе в груповата фаза на турнира Лига Европа.

**Португалия - Купа**

Португалия - Купа е престижно футболно състезание, провеждащо се ежегодно в Португалия. Турнирът е отворен за португалски клубове и се провежда на принципа на директна елиминация.

**История**

Турнирът е основан през 1922 г. и първоначално е известен като Campeonato de Portugal. Първото издание е спечелено от Порто. Турнирът е преименуван на Taça de Portugal през 1938 г.

**Формат**

В турнира участват всички професионални португалски клубове, както и водещи аматьорски клубове. Състезанието се провежда на принципа на директна елиминация, като победителите във всеки кръг продължават напред.

Финалът на турнира се провежда на неутрален терен, обикновено на Националния стадион в Лисабон.

**Награди**

Победителят в турнира получава трофея Taça de Portugal. Освен това, победителят получава място в квалификационния кръг на УЕФА Лига Европа.

**Победители**

Най-успешният отбор в историята на турнира е Бенфика с 26 победи. Други забележителни победители включват Порто (17 победи), Спортинг Лисабон (10 победи) и Боавища (5 победи).

**Значение**

Португалия - Купа е важна част от португалския футболен календар. Турнирът дава шанс на клубове от всички нива да се състезават за голям трофей и да се класират за европейски състезания.

Турнирът също така е престижен турнир, който привлича много внимание от феновете и медиите. Финалите често се посещават от голяма публика и се излъчват пряко по телевизията.