Купата на африканските нации е главният международен футболен турнир в Африка. Той се провежда под егидата на Африканската футболна конфедерация (КАФ) и е аналог на Европейското първенство по футбол за африканските страни. Първото издание на турнира е през 1957 г., а от 1968 г. насам той се провежда веднъж на всеки две години.

Само три отбора участват в Купата на африканските нации през 1957 г. Това са Египет, Судан и Етиопия, а отборът на Република Южна Африка е дисквалифициран заради апартейда. По-късно турнирът се разширява и са въведени квалификации, в които участват почти всички национални отбори от Африка. През 1998 г. за първи път във финалите участват 16 отбора, които са разпределени в четири групи по четири отбора във всяка, а първите два от всяка група продължават във фазата на директните елиминации. Този формат на турнира остава непроменен до днес.

Общо 13 отбора са печелили Купата на африканските нации. Египет го е правил рекордните 7 пъти, Камерун има 5 титли, а Гана – четири.

Квалификациите за Купата на африканските нации са серия от квалификационни турнири, организирани от Конфедерация на африканския футбол (CAF), които определят отборите, които ще участват във финалите на Купата на африканските нации.

Квалификациите се провеждат на две фази. Първата фаза включва предварителен кръг, в който се изправят отбори от най-ниско класираните в ранглистата на ФИФА, за да определят кои от тях ще се присъединят към останалите отбори във втората фаза. Втората фаза е групова фаза, в която отборите са разпределени в групи по четири или пет отбора. Победителите и някои от второкласираните отбори във всяка група се класират за финалите на Купата на африканските нации.