ITF W15 - Лиепая

**ITF W15 - Лиепая**

Международният турнир по тенис на ITF W15 - Лиепая е професионален турнир по тенис, който се провежда в Лиепая, Латвия. Турнирът е част от веригата ITF World Tennis Tour и е отворен за жени с класиране в ранглистата на ITF.

**История**

Турнирът се провежда за първи път през 2022 г. като част от новосъздадената верига ITF World Tennis Tour. Първата шампионка на сингъл е Пея Зеликович (Сърбия), а първата шампионка на двойки е Адата Гардошова (Чехия) и Джамила Гробел (Мароко).

**Формат**

Турнирът по тенис на ITF W15 - Лиепая се състои от основна схема за сингъл и двойки. Основната схема на сингъл включва 32 състезателки, а основната схема на двойки включва 16 двойки. Турнирът се играе на открити клей кортове.

**Награден фонд**

Общият награден фонд за турнира ITF W15 - Лиепая е 15 000 долара. Победителката в надпреварата на сингъл получава 2000 долара, докато победителите в надпреварата на двойки получават 1000 долара.

**Класиране**

Турнирът ITF W15 - Лиепая предлага важни точки за ранглистата на ITF. Победителката в надпреварата на сингъл получава 15 точки, а победителите в надпреварата на двойки получават 10 точки. Точките помагат на състезателите да подобрят класирането си в ранглистата на ITF и да участват в по-високопоставени турнири.

**Значение**

Турнирът ITF W15 - Лиепая е важно събитие за развитието на женския тенис в Латвия. Той предоставя възможност на млади и перспективни състезатели да трупат опит на професионално ниво. Турнирът също така допринася за популяризирането на тениса в региона и привлича вниманието на международната тенис общност.