Хърватия - Купа

Баскетболен турнир "Хърватия - Купа" (Hrvatski kup) е национално състезание по баскетбол за мъже в Хърватия. Турнирът се провежда от 1991 г. насам и е организиран от Хърватския баскетболен съюз.

Форматът на турнира през годините е претърпявал промени. В ранните издания участват всички елитни отбори, а победителят се определя чрез директни елиминации. В по-късните издания форматът включва групова фаза, последвана от плейофна фаза.

Най-успешният отбор в историята на турнира е Цибона Загреб, спечелил 12 пъти купата. Други успешни отбори са Задар и Сплит, печелили съответно 6 и 4 титли.

Турнирът "Хърватия - Купа" е важно събитие в хърватския баскетболен календар и осигурява възможност за отборите да спечелят трофей и да се класират за европейските клубни състезания.