The 2023 FIBA Basketball World Cup qualification process determined 30 of the 32 teams that qualified for the 2023 FIBA Basketball World Cup. As co-hosts, the Philippines and Japan each got an automatic qualification for the tournament when they were awarded the joint hosting rights along with co-host Indonesia.

**Световно първенство по баскетбол – квалификации**

Световното първенство по баскетбол е международен турнир, организиран от Международната баскетболна федерация (ФИБА). Провежда се на всеки четири години и в него участват национални отбори от целия свят.

Квалификациите за Световното първенство определят кои отбори ще се класират за финалния турнир. Квалификациите се провеждат в различни региони по света и отборите се състезават за ограничен брой места във финалите.

В квалификациите за Световното първенство участват отбори от всички континенти. Отборите са разделени в групи и играят в серия от мачове. Победителите от всяка група и най-добрите подгласници се класират за финалния турнир.

Световното първенство по баскетбол е едно от най-престижните спортни събития в света. Турнирът привлича най-добрите баскетболисти от целия свят и винаги е изпълнен с вълнуващи мачове и интензивни състезания.